Modern türkiye”de siyasi dusunce pdf

Liberal Düşünce Topluluğu – Liberal. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp modern türkiye’de siyasi dusunce pdf. Türkiye’de Kasım 2002seçimleri ileiktidara gelen siyasal İslamcı parti AKP, süratle önce devlet aygıtı içinde kadrolaşmaya başladı ve 2006 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından irticai faaliyetleri nedeni ile kapatılma noktasına geldi.

Ancak, ABD’nin iki hâkime şantaj yapması ile kurtulabildi. Bu belgede yer alan BOP çerçevesinde barış ve istikrarın demokrasi yolu yaygınlaştırılmasının ne anlama geldiği zaten Afganistan ve Irak örneklerinden belli idi. Nitekim bunu Arap hareketleri ile ortaya çıkan yeni tür ayaklanma stratejileri izledi. AKP’nin rolü Müslüman dayanışması görüntüsü altında Truva atı olmaktı.

2007’de düğmeye basılan Ergenekon ve devamındaki komplo operasyonları oldu. 21 Nisan 2007 Muhtırası bu oyunu önlemeye yönelik cılız ve çaresiz son bir gayret olarak kaldı. AKP, uzunca bir süredir iktidarda olması ve arkasındaki ABD ve cemaat desteği ile artık kendi İslamcı hayallerini yerine getirecek kadrolaşmayı sağladığını düşünmektedir. Devletin ve medya dâhil özel kuruluşların tamamı sıradan bir dayağa çekilmiş ve yola getirilmiştir. Kendi bakışlarına sahip olmayan herkes hedef alınarak ve kriminalize edilerek direnci tamamen kırılmıştır. Bu aynı zamanda işledikleri tüm suçların ve kirli ittifakların meşrulaştırılmasını sağlamaktadır. AKP, Ergenekon senaryosu altında hazırlanan darbe iddiaları ile tarihsel olarak düşmanı gördüğü Cumhuriyet’in kurucu ideolojisine ve onun destekçilerine, özellikle de Türk Silahlı Kuvvetlerine örtülü bir savaş açtı.

Bu komplonun hazırlıkları çok önceden başlamıştı ama ABD ile 2006 sonunda yapılan gizli pazarlıklar sonrası düğmeye basıldı. Davada yargılananların çok büyük bir bölümü ile ilgili delil yoktu. Türkiye’de çok şeye inanılan ama hiçbir şeye güvenilmeyen bir ortam ortaya çıktı. Bu dönemde, hedef alınan kişiler IMEI numarası üzerinden dinlemekte, böylece dinlemeyi yapan isimler saklanırken, diğer yandan bu cihazla temasa geçen herkes otomatik takip edilmekteydi.

Olmayan Ergenekon terör örgütünün PKK, Hizbullah ve Dev-Sol’u yönlendirdiği iddia edildi. Dink cinayeti, Zirve katliamı ve Rahip Santaro’nun öldürülmesi gibi yukarıda sayılan ve komplo kokan saldırılar Ergenekon ile ilgili gibi gösterildi. Türkiye’de hala canlı ve harekete geçmeye hazırdır, Türkiye’de çok geniş kesimlerle mutabakat yapmış, yurt dışında istihbarat örgütleri ile işbirliği yapmaktadır. Danıştay saldırısı savcının zorlaması ile Ergenekon’a dâhil edildi. Erzincan’da tankları yürüttüğü ve Erzurum adliyesinin üzerinden F-16 uçurduğu için 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk Erzincan Ergenekon’unun 1 no. Erzincan savcısı İlhan Cihaner de kısa sürede Ergenekon terör örgütü üyesi olmaktan tutuklandı.

Posta adreslerinizi kontrol edin! Yahudi ve Hiristiyanlarin Dinlerarasi Diyalog aldatmacasinda etkin rol verdikleri tarikatlar, sirket sayisi 473 olarak belirlenmistir. 5 milyon cocuk yani her dort cocuktan ucu Gulen in okullarinda egitim almaktadir. 1995 yilinda baslayan Fethullahci kesimin iktidari ele gecirme mucadelesi – bank of America ve Morgan Stanley izliyor. Batinin sozunden cikmayacak bir ilimli Islam hayal etmisti.

12 Eylül darbesi ile İçişleri Bakanlığı’ndaki İslamcı kadrolaşmaya göz yumulmuştu. ANAP döneminde İçişleri Bakanlığı yavaş yavaş Nakşibendî ve Nurcu cemaatlerin kontrolüne geçti. Ancak, Nurcu cemaat personel Daire Başkanlığı gibi kritik bir makamı ele geçirdi, istediği atamaları yaptı. Emniyet Teşkilatı’nın personel daire başkanlığına getirildi. Bedrettin Dalan’a göre Silahlı Kuvvetlerin karşısına polisi dikme projesi Turgut Özal’ın Amerika ile birlikte yaptığı bir projeydi. Fethullah Gülen ve adamları da projeye dâhil edildi ve Fethullahçı öğrenciler Amerika’ya gönderilip eğitildikten sonra Polis Akademisi içine hoca olarak sürüldüler. 1986 yılında Turgut Özal’ın lise ve üniversite mezunlarına doğrudan polis kolejine girme imkânı tanıması arka planda Gülen’in projesi idi ve bunu çok iyi değerlendirdiler.

1991 yıllarında polis akademisi, polis koleji, polis okulları ve bazı daire başkanlıklarında etkili olmaya başladı. 1990’lı yıllarda bir kısmı deşifre edilse de polis içindeki yapı kendini korudu ve polis kolejlerini ele geçirdi. Emniyet Müdürlüğü içindeki yeni personel alımı, tayin, terfi, sınav, yurt dışı görevlendirme gibi yerler ele geçirildi. 1999-2003 yılları arasında Emniyet Teşkilatı yönetmeliklerinde yapılan bir değişiklikle yabancı dili olan Polis Akademisi mezunu polislere eğitim amacı ile yurt dışına çıkış hakkı tanınmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı olan Recep Gültekin Utah, New York, Washington ve Texas’a master-doktora için öğrenci göndermeye başladı.